Przepisy Unii Europejskiej pod kątem ochrony środowiska są niezwykle restrykcyjne, co w efekcie pozytywnie wpływa na nasze otoczenie. Bardzo dobrze to widać na przykładzie gospodarki komunalnej lub rolnej, gdzie coraz popularniejsze stają się wszelkie ekologiczne rozwiązania, w tym przede wszystkim bezpieczne dla środowiska oczyszczalnie ścieków.
Oczyszczalnia ścieków to zespół specjalistycznych urządzeń oraz obiektów technologicznych, które służą do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych, a więc usuwania z nich substancji w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin zanim ciecz zostanie odprowadzona do rzeki, jeziora, morza lub wód gruntowych.
Wśród społeczeństwo utarło się przeświadczenie, że funkcjonowanie oczyszczalni ścieków wiąże się z jednoczesnym wydzielaniem przez nią przykrych zapachów na zewnątrz. W prawidłowo zamontowanej i eksploatowanej oczyszczalni ścieków nie ma możliwości, aby ulatniały się jakiekolwiek nieprzyjemne dla człowieka zapachy, a to dzięki zamontowaniu odpowiedniego systemu wentylacji kanalizacji.
Dodatkowo, aby pozbyć się przykrych zapachów z oczyszczalni ścieków czy szamb, stosuje się specjalne aktywatory (biopreparaty), które dodatkowo ułatwiają rozkład nieczystości w ściekach. Dzięki biopreparatom wszelkie nieczystości typu: odchody, papier, resztki roślinne, tłuszcze, itp., ulegają biodegradacji.
Stosowanie aktywatorów jest konieczne nie tylko w oczyszczalniach przemysłowych, komunalnych czy rolnych, ale także w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Biopreparaty mają za zadanie chronić i odbudować florę bakteryjną, która jest niezbędna do prawidłowego działania oczyszczalni.
Jak twierdzą eksperci, regularne stosowanie biopreparatów wpływa dodatnio na ochronę środowiska, ponieważ ułatwiają one biodegradację m.in. szkodliwych środków piorących oraz myjących. Biopreparaty wspomagają ponadto procesy rozkładu innych niebezpiecznych środków, a także zmniejszają częstotliwość opróżniania zbiorników. Aktywatory hamują rozwój wszelkich wirusów i bakterii chorobotwórczych.
Bioaktywatory zawierają specjalne, wysoce skuteczne szczepy bakterii. Stosując je, uzyskujemy efekt, w postaci:
- likwidacji nieprzyjemnych zapachów,
- oszczędności pieniędzy z uwagi na mniejszą częstotliwość opróżniania zbiornika,
- zwiększenia wydajności szamba poprzez upłynnienie osadów stałych i zatorów,
- aktywniejszego wspomagania pracy oczyszczalni (bakterie skutecznie działają w warunkach tlenowych i beztlenowych, w niskich i wysokich temperaturach),
- skuteczniejszego udrożnienia systemu kanalizacji,
- zahamowania rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w zbiornikach.