Alkomat z ustnikiem czy bez? Zalety i wady obu rozwiązań

Alkomaty z atestem

Niegdyś użytkowanie alkomatów było domeną jedynie policjantów, którzy w ten sposób kontrolowali trzeźwość kierowców. Oczywiście służby nadal korzystają z alkomatów, jednak coraz częściej urządzenia te stają się również własnością prywatną kierowców. Warto zauważyć, że wybór alkomatów jest dziś olbrzymi, a jeden z ich głównych podziałów dotyczy obecności lub braku ustnika. Którego rodzaju urządzenia do pomiaru trzeźwości są lepsze?

Czy ustnik w alkomacie jest potrzebny?

Na rynku znaleźć dziś można alkomaty z atestem pozbawione ustnika, jak i uznawane za bardziej klasyczne, urządzenia posiadające ustnik. Czy jednak jest on do czegokolwiek potrzebny? Z pewnością stosowanie ustnika ma pewne zalety, a wśród nich należy wymienić:

  • dokładny pomiar
  • intuicyjną obsługę
  • prosty mechanizm działania
Sklep-alkomat.pl

Przyjęło się twierdzić, że urządzenia z ustnikami zapewniają skuteczny pomiar. Rzeczywiście, porównując przeciętne urządzenie z ustnikiem z urządzeniem, które jest go pozbawione, prawdopodobnie to pierwsze wypadnie lepiej pod względem precyzji pomiaru. Wszystko za sprawą większej ilości powietrza wykorzystywanego do pomiaru. Warto również zwrócić uwagę na intuicyjną obsługę alkomatu z ustnikiem. Wystarczy w niego dmuchać do momentu, aż zapali się odpowiednia lampka, po czym na wyświetlaczu pojawi się wynik pomiaru. Wielu kierowców nie wie natomiast, jak korzystać z bezdotykowych alkomatów pozbawionych ustników. Kolejna kwestia to prostszy mechanizm działania tradycyjnych alkomatów, które wymagają zastosowania ustnika. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji są one mniej awaryjne.

Policyjne alkomaty z atestem – brak ustnika

Z poprzedniego akapitu można byłoby wyciągnąć wniosek, iż alkomaty z ustnikami przewyższają te pozbawione ustników. Jednak tylko po części jest to prawda. Rzecz w tym, iż najprostsze alkomaty bezustnikowe rzeczywiście nie gwarantują zbyt dokładnego pomiaru, wypadając pod tym względem gorzej od swoich odpowiedników z tej samej półki cenowej, które posiadają ustniki. Z drugiej jednak strony, nie bez przyczyny profesjonalne, policyjne alkomaty z atestem to urządzenia bez ustników. Popularne „świeczki” cechuje precyzja pomiaru, a ich obsługa nawet po bardzo pobieżnym zapoznaniu się z instrukcją okazuje się całkiem prosta. Należy także podkreślić, iż pozbawione ustnika alkomaty z atestem to sprzęt wysokiej jakości, który rzadko ulega awariom. Ponadto, alkomat bez ustnika to lepszy wybór, jeśli ma z niego korzystać kilka osób. Działa on bowiem bezdotykowo, tak więc jest to bardziej higieniczne rozwiązanie. Grupa ludzi – np. jedna rodzina – korzystając z tego samego alkomatu, powinna posiadać zestaw ustników, aby każdy mógł korzystać z własnego.

1 Comments

  1. Ja mam bez ustnika To bardzo przydatne, mieć alkomat w samochodzie, można po imprezie wiedzieć czy jechać, bez konieczności pójścia na komisariat. Nie takie drogie, a naprawdę bardzo przydatne rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz