Po narkotyki sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jako, że nie jesteśmy w stanie upilnować swoich pociech przez całą dobę, szczególnie jeśli znajdują się poza domem, warto poznać sposoby, dzięki którym możliwe będzie wykrycie, czy dziecko zażyło jakieś substancje psychoaktywne. Oprócz tego należy także wiedzieć, jak poprawnie wykonać taki test narkotykowy.
Testy narkotykowe – jakie są dostępne i kiedy się je wykonuje?
Zdarza się tak, że nasze dziecko czy inna bliska osoba podejrzanie się zachowuje. Osoba będąca pod wpływem narkotyków nie jest sobą i stosunkowo łatwo jest poznać, że dzieje się z nią coś niewłaściwego. Jest kilka sposobów na sprawdzenie tego, czy dziecko nie jest przypadkiem pod wpływem substancji psychoaktywnych, a dodatkowo w aptekach dostępne są specjalne testy narkotykowe, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Do wykrywania narkotyków w organizmie może posłużyć mocz, ślina czy też nawet włosy. W przypadku testów paskowych można liczyć na niewielki zakres błędu, jednakże w celu zdobycia stuprocentowej pewności, zaleca się wykonać specjalistyczne badania laboratoryjne. Do wykrycia obecności substancji psychoaktywnych sięga się także po metodę spektrometryczną, testy radioimmunologiczne oraz po chromatografię cienkowarstwową. Jeśli chodzi o testy wykrywające środki psychoaktywne w moczu, to na wynik należy poczekać od dwóch do nawet dziesięciu dni.
Bardzo ważne jest to, że test na narkotyki może zostać przeprowadzony wyłączanie po uzyskaniu zgody osoby, która ma zostać przebadana. Konieczna jest także obecność drugiej osoby podczas oddawania moczu w celu uniknięcia ewentualnej podmiany próbki. Testy narkotykowe badające stężenie substancji psychoaktywnych we krwi wykonywane są tylko w uzasadnionych przypadkach. Objawami, które powinny budzić niepokój są m.in.: rozszerzone źrenice i brak ich reakcji na światło, zaczerwienienie oczu, nieopanowana wesołość i gadatliwość, spowolnione ruchy, problemy ze skupieniem się, zbyt dużo energii, brak łaknienia lub wzmożony apetyt, wymioty i mdłości, zwiększony popęd seksualny, ciągły katar, nadpobudliwość, wysuszone usta, nadwrażliwość zmysłów, zmęczenie, agresja i halucynacje.
Jak wykonać test narkotykowy?
Testy na obecność narkotyków są w stanie wykryć te niepożądane substancje w moczu nawet do kilku dni od zauważenia u dziecka niepokojących objawów. Do każdego testu dołączona jest ulotka z instrukcją obsługi – jak wykonać dany test i jak odczytać wyniki. Mocz do badania można pobrać o każdej porze, ale najlepiej zrobić to rano. Można także wykonać domowy test na zachowanie się źrenicy oka. W tym celu należy postawić dziecko przy silnym źródle światła i zakryć mu szczelnie dłonią oczy, a po kilkunastu sekundach zabrać szybko rękę i obserwować jego źrenice. Jeśli źrenice nie zwężą się pod wpływem światła to znak, że dziecko znajduje się pod wpływem substancji psychoaktywnych.