Wahacz to jeden z najważniejszych elementów zawieszenia samochodu, który odpowiada w głównej mierze za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Niestety wielu ludzi bagatelizuje niepokojące odgłosy z okolicy samochodu, co może świadczyć o uszkodzeniu tego elementu. Kolejnym objawem może być odczuwanie każdej, nawet najmniejszej nierówności na drodze. W takim wypadku warto czym prędzej udać się do serwisu samochodowego w celu diagnozy usterki.
Gdzie znajduje się wahacz samochodu i jak jest zbudowany?
Wahacz jest elementem łączącym koła (a konkretnie zwrotnicy) z nadwoziem samochodu. Odpowiadają za utrzymanie stabilności samochodu na drodze, a zatem zwiększają nie tylko bezpieczeństwo na drodze, lecz również komfort prowadzenia pojazdu. Wahacze ze względu na swoją specyfikę pracy muszą cechować się zatem dużą wytrzymałością – szczególnie na polskich drogach. Wykonuje się je z aluminium, żeliwa lub stali.
Jak rozpoznać zużyty wahacz samochodowy?
Nie powinno doprowadzać się do sytuacji, w których o zużytym wahaczu informują nas nieprzyjemne dźwięki z okolic koła. Stan zawieszenia powinno kontrolować się przynajmniej raz na pół roku np. podczas rutynowego przeglądu pojazdu w serwisie samochodowym. Jeżeli wahacz jest wygięty lub ma ślady pęknięć czym prędzej należy je wymienić. Sklep Nowe Zawieszenie oferuje szeroką ofertę różnych producentów w atrakcyjnych cenach. Inną zaletą sklepu jest darmowa wysyłka oraz dostępność konsultantów, którzy w każdej chwili gotowi są do udzielenia niezbędnych informacji. Warto również pamiętać, że o konieczności wymiany wahacza świadczą również oznaki korozji. Inne objawy to np. szarpanie przy ruszaniu, czy gorsze skręcanie samochodu.
Czy warto regenerować wahacze?
Jeszcze do niedawna regeneracja wahaczy samochodowych była powszechną praktyką. Dzisiaj jednak bogata gama produktów w różnych przedziałach cenowych sprawia, że rzadko jest to opłacalne rozwiązanie. Wspomnieliśmy również wcześniej, że jest to element, który odpowiada za bezpieczeństwo na drodze, dlatego warto zdecydować się na zakup produktu pochodzącego z zaufanego źródła.
Samodzielna wymiana wahacza
Wbrew pozorom wymiana wahacza nie jest skomplikowaną czynnością i jeżeli mamy choć trochę drygu do majsterkowania, nie powinna sprawić większych problemów. W pierwszej kolejności należy zdjąć koło, a następnie odkręcić śrubę sworznia. Do wybicia sworznia z piasta warto wykorzystać gumowy młotek. Następnie należy odkręcić inne mocowania, po czym wahacz może być bez problemu zdemontowany.