Kolektory słoneczne

kolektory słoneczne

Wobec rosnącego zainteresowania ekologią, jak również odnawialnymi źródłami energii, dużą popularnością cieszą się obecnie kolektory słoneczne. Są one montowane zarówno na dachach budynków jednorodzinnych, jak również wykorzystywane przez większe firmy do uzyskiwania energii elektrycznej. Podobne rozwiązanie okazuje się korzystne, przyczyniając się do oszczędności finansów oraz ochrony środowiska.

Panele słoneczne – czy to faktycznie działa?

Kolektory słoneczne powinny znajdować się w miejscu wystawionym na często i długą ekspozycję słoneczną. Promienie słoneczne stają się w nich bowiem kluczem funkcjonalności, zapewniając ogrzewanie oraz ciepłą wodę w budynku. Najczęściej wykorzystywane zestawy solarne opierają swoje działanie na kolektorach, jakimi są panele fotowoltaiczne, przekształcające światło w energię elektryczną.

Panele słoneczne
Panele słoneczne

Warto zaznaczyć, że funkcjonalność prezentowanego rozwiązania uzależniona jest od warunków atmosferycznych, a konkretniej od ilości promieni słonecznych, padających na kolektor. Polska jest krajem charakteryzującym się zmiennością pogodową oraz różnorodną obecnością słońca – z tego względu niemożliwe staje się traktowanie paneli słonecznych jako jedynego źródła energii elektrycznej.

Z pewnością jednak taka propozycja przyczyni się do oszczędności, nawet jeśli wykorzystywana będzie doraźnie i w miarę możliwości.

Popularne zastosowania kolektorów słonecznych

Jak wspomniano na wstępie, panele słoneczne wykorzystywane są zazwyczaj w domach jednorodzinnych, jako wsparcie systemu grzewczego oraz dodatkowe źródło podgrzewania wody. Montowane są na dachach, jak również południowych ścianach budynku oraz w ogrodach. Lokalizacja kolektorów uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji danego budynku i stopnia jego ekspozycji na słońce.

Często również omawiane panele wykorzystuje się do podgrzewania wody w basenie, co także może przyczynić się do pewnych oszczędności finansowych. Można wobec tego uznać, że kolektory słoneczne stanowią dodatkowe źródło energii, czerpanej ze słońca.

Dodaj komentarz