Rynny dachowe

rynny dachowe

Rynny dachowe stanowią nieodłączny element każdego budynku. System rynnowy spełnia kilka fundamentalnych funkcji, zapewniając optymalne odprowadzanie wody deszczowej oraz gwarantując bezpieczeństwo i trwałość dachu. Dobrze dobrane rynny mogą stać się również elementem podnoszącym estetykę budynku – warto wobec tego zastanowić się, jakie rynny do domu wybrać?

Rynny dachowe z PCV

Wśród dostępnych systemów rynnowych, najtańsza alternatywa wykonana jest z PCV. Zakup takich rynien możliwy jest w każdym niemal hipermarkecie budowlanym, a ich właściwości skłaniają do rozważenia tej propozycji. PCV stanowi bowiem materiał wysoce odporny na czynniki atmosferyczne, łatwy do utrzymania w czystości oraz nie wymagający specjalnej konserwacji.

Istotne w montażu rynien wykonanych z PCV jest jednak uwzględnienie ich podatności na temperaturę – kurczą się one bowiem wskutek mrozu, a rozszerzają pod wpływem gorąca. Z tego względu należy optymalnie z wymiarować całość systemu, w celu uniknięcia jego uszkodzenia.

Rynna dachowa
Rynna dachowa

Rynny metalowe

Solidniejsze, ale jednocześnie droższe rozwiązanie stanowią rynny z metalu – sztywne oraz trwałe, pokrywane są powłoką farby zapewniającą ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. W celu zamontowania metalowego systemu rynnowego niezbędna okazuje się pomoc fachowca – łączenie poszczególnych elementów opiera się bowiem na lutowaniu, konieczne jest także docinanie i odpowiednie uszczelnianie całości.

Reasumując, można stwierdzić, że dostępne aktualnie rynny stanowią odpowiedź na różnorodne potrzeby i możliwości finansowe użytkowników. Istnieją bowiem zarówno tanie alternatywy, jak i droższe i bardziej solidne. Wybór systemu rynnowego wydaje się kwestią indywidualną, będąc najczęściej uzależnionym od wydolności finansowej inwestora, jak również jego preferencji i oczekiwań względem zakupionych rynien. Niezaprzeczalnie jednak rynny stanowią niezbędny i wysoce funkcjonalny element wyposażenia dachowego w każdym budynku.

Dodaj komentarz