Bezpieczny handel zagraniczny

Zgodnie z definicją, poprzez ubezpieczenie rozumie się urządzenie gospodarcze, które ma zapewniać pokrycie pewnych kosztów, konkretnych potrzeb, w momencie wystąpienia pewnych określonych zdarzeń losowych. Oczywiście istnieją sytuacje, w których szczególnie warto z niego skorzystać, chociażby w przypadku eksportowania swoich towarów. Jaka jest specyfika ubezpieczeń w handlu zagranicznym

Warto się zabezpieczyć

Każdorazowa sprzedaż swoich towarów poza granicę naszego kraju, przekazanie ich lokalnym dystrybutorom oczywiście wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jego stopień oczywiście jest zależny od dokładnego miejsca, do którego zamierzamy eksportować swoje produkty. Chyba najgroźniejszym z nich jest problem z wypłacalnością naszego ewentualnego kontrahenta.

Dlatego też, aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju niepożądanym zjawiskiem, warto zapewnić sobie odpowiednią gwarancję finansową naszych transakcji. Tego rodzaju gwarancja finansowa jest zapewniana za sprawą odpowiednich ubezpieczeń. Rzecz jasna konkretne oferty są zależne od wielu różnych czynników, warto je rozpatrywać indywidualnie.

Ubezpieczenie
Ubezpieczenie

Ubezpieczenie pojedyncze czy portfelowe

Podstawowy podział wyróżnia ubezpieczenia portfelowe i ubezpieczenia pojedyncze. Jeśli gwarancja dobrego wykonania kontraktu to nasz podstawowy cel to warto zastanowić się jakiego rodzaju ubezpieczenia potrzebuje tak naprawdę dana firma w związku z danym kontraktem.

Tak zwane ubezpieczenie portfelowe to polisa, która obejmuje wielu kredytobiorców, którymi mogą być na przykład wszyscy kontrahenci, albo po prostu Ci najbardziej “ryzykowni” (mogący spóźniać się z zapłatą). Oczywiście ilość objętych ubezpieczeniem podmiotów wpływa na wysokość danej składki.

Tymczasem ubezpieczenie pojedyncze dotyczy tylko i wyłącznie konkretnej, jednej transakcji albo też jednego zagranicznego kontrahenta. Jest dziś dużo rzadziej spotykane, ze względu na problem z tak zwanym rozproszenie ryzyka. Rzecz jasna konkretne warunki są zależne od zaistniałej sytuacji.

Dodaj komentarz