Brazylia – co warto zwiedzić będąc w tym kraju? 5 miejsc w których musisz być!

jezus rio de janeiro

Brazylia, największy kraj Ameryki Południowej, zajmuje prawie połowę kontynentu. Ogromne lasy deszczowe wypełnione egzotycznymi roślinami i dziką przyrodą, złociste plaże, bogate złoża zasobów naturalnych oraz zapierające dech w piersiach atrakcje turystyczne z pozostałościami kolonialnej architektury. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty, które warto odwiedzić podczas wakacji w Brazylii.

Chrystus wybawiciel

Jeden z najbardziej znanych zabytków Brazylii i najczęściej odwiedzana atrakcja Rio, statua Chrystusa Odkupiciela została ukończona w 1931 roku i ma 98 stóp wysokości, z poziomo rozłożonymi ramionami o długości 92 stóp. Dzieło polsko-francuskiego rzeźbiarza Paula Landowskiego i brazylijskiego inżyniera Heitora da Silvy Costy wykonane jest ze zbrojonego betonu pokrytego mozaiką tysięcy trójkątnych płytek ze steatytu. Posąg stoi na kwadratowym kamiennym cokole o wysokości około 26 stóp, który sam znajduje się na pokładzie na szczycie góry. Baza obejmuje kaplicę, która jest popularna na wesela. Statua stała się symbolem zarówno miasta Rio de Janeiro, jak i całego narodu Brazylii i jest największą rzeźbą w stylu Art Deco na świecie.

Wodospad Iguaçu

W miejscu, gdzie spotykają się Brazylia, Paragwaj i Argentyna, dziesięć mil przed wpłynięciem do rzeki Parana, rzeka Iguaçu płynie po nierównym terenie, pośród bujnego lasu, spektakularnie rzuca się w półkolisty łańcuch 247 nieregularnych wodospadów, które grzmot w dół do wąwozu poniżej. Tuż nad wodospadami rzeka zwęża się do jednej czwartej jej zwykłej szerokości, co sprawia, że siła wody jest jeszcze większa. Niektóre z wodospadów mają ponad 330 stóp wysokości i obejmują tak rozległy obszar, że nie sposób zobaczyć je wszystkie na raz. Najszersza panoramę można uzyskać z brazylijskiej strony.

Copacabana, Rio de Janeiro

Copacabana – najmodniejsza dzielnica w centrum Rio – podąża za Avenida Nossa Senhora de Copacabana, rozciągnięta wzdłuż dwuipółmilowej plaży. Plaża usytuowana jest między morzem, a górami, a z nabrzeża widać drapacze chmur, apartamentowce, kawiarnie, sklepy, kluby nocne, restauracje, teatry, bary z muzyką na żywo, targi uliczne i puby. Okolica uważana jest za odzwierciedlenie mieszanki brazylijskiej duszy – zatłoczonej, hałaśliwej, jednak z zachowaniem tradycji i natury. Codziennie tysiące ludzi relaksują się popijając drinki pod palemką skąpani w brazylijskim słońcu. Każdy powinien tego spróbować chociaż raz w życiu!

Muzea sztuki w Sao Paulo

Sao Paulo posiada jedne z najsłynniejszych kolekcji dzieł sztuki w Ameryce Łacińskiej, a budynki, w których się znajdują, są zabytkami architektury. Museu de Arte, MASP, jest uważane za najważniejsze muzeum sztuki w Brazylii, prezentujące kolekcję sztuki zachodniej z dziełami latynoamerykańskich artystów z okresu starożytności, renesansu i baroku. Muzeum jest modernistycznym punktem orientacyjnym stworzonym przez włoską architektkę Linę Bo Bardi. Jasnoczerwony beton unosi strukturę budynku ponad ziemię, dzięki czemu muzeum wyróżnia się na tle otaczających wieżowców w neutralnych kolorach. Znajdują się w nim 73 rzeźby z brązu autorstwa Degasa oraz dzieła Renoira, Maneta, Van Gogha, Matisse’a, Picassa i Miró.

Katedra w Brazylii

Budynek zaprojektowany przez znanego architekta Oscara Niemeyera. Okrągły kościół ma 16 kolumnowych kolumn przedstawiających ręce wzniesione do wykonania nieba. Kolumny zbiegają się w centralny, podwyższony krąg, wznoszący się na 138 stóp w górę w kierunku, jednocześnie wpuszczając światło przez szklany dach, tworząc wgląd w niebo.

Dodaj komentarz