Istnieje wiele opinii dotyczących trwania tzw. kaca. Można spotkać się z poglądem, że kaca można mieć nawet kilka dni. Zdarzają się sytuacje, że tak własne się dzieje. Wpływ na to ma wiele czynników, które postaramy się zebrać w tym artykule.
Alkohol powstaję w wyniku destylacji, od której zależy ile substancji innych niż alkohol etylowy przedostanie się do końcowego trunku. To głównie te substancje, których z reguły jest dziesiątki mają wpływ na to jak długo będzie męczyć nas kac. Im alkohol jest szlachetniejszy tym więcej ma innych alkoholi (w tym metylowego), kwasów organicznych, ketonów, aldehydów, estrów i glikoli.
Indywidualne preferencje i ilość
Do tego duże znaczenie mają predyspozycje danego organizmu, ale przede wszystkim ilość wypitego alkoholu. Duża ilość alkoholu wpływa na czas, który potrzebujemy na rekonwalescencje – kaca. Im jest go więcej tym więcej czasu nasz organizm potrzebuje aby go rozłożyć, strawić i usunąć z naszego organizmu.
Wpływ na to oczywiście ma nasz wzrost, waga, ilość wypitego alkoholu, czas spożywana, to ile zjemy, stan naszego zdrowia, leki jakie przyjmujemy, czy pijemy międzyczasie dużo wody, czy palimy międzyczasie papierosy, czy też pomieszamy ze sobą alkohole.
Nie bez znaczenia jest też nasze zachowanie przed położeniem się spać i wtedy gdy wstaniemy. Czy pomyślimy o jakiejś tabletce niwelującej skutki kaca. Np.2 kc.
Mieszanie nie bez znaczenia
Pijąc jeden rodzaj alkoholu będziemy dochodzić do siebie krócej, aniżeli mieszając. Nawet jeśli ilość mocniejszego alkoholu się zmniejszy.
Zakładając, że jesteśmy mężczyzną o 180 cm wzrostu i wadze 70 kg, wypiliśmy 500 ml przez 6 godzin na w połowie pełny żołądek – nasz kac trwać będzie 19,5 godziny.
Jeżeli do naszej wódeczki, dołożymy jeszcze 4 piwa wypite dla kurażu bądź z jakiegoś innego powodu – czas naszego kaca wydłuży się do 33 godzin.
Jeżeli zmniejszymy ilość wypitej wódki do 300 ml, a braki nadrobimy 4 piwami okres naszego kaca będzie trwał 23,5 godziny, czyli dłużej aniżeli wypilibyśmy 500 ml samej wódki.
Jak duże znaczenie ma waga, wzrost i płeć osoby pijącej widać na obrazkach poniżej.
Dla przykładu jeśli 160 cm kobieta ważąca 50 kg wypije 300 ml wódki na w połowie pełny żołądek w czasie 6 godzin, to będzie dochodzić do siebie przez 18,5 godziny.
Jeśli do 300 ml wódki dodamy jeszcze dwa piwka z początku, bądź końca imprezki, albo wypite międzyczasie ten czas wydłuża nam się do 29,5 godzin.
Jeśli ta sama kobieta, zrezygnuje z wódki, zostając przy 2 piwach, czas dochodzenia do siebie skróci się do 6 godzin.
Jeżeli natomiast, zamiast wypicia 300 ml wódki i 2 piw, wypije 4 piwa, okres dochodzenia do siebie skróci się do 17 godzin.
Wyraźnie widać, że rodzaj pitego alkoholu, płeć, waga i wzrost, a także to czy mieszamy czy nie ma wpływ na to jak długo będziemy dochodzić do siebie, a może to trwać nawet kilka cni. Pamiętajmy o tym, kiedy następnym razem sięgniemy po alkohol.