Czy każdy może zostać terrorystą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w UTH

Co tu dużo kryć. Terroryzm jest obecnie dla współczesnego świata jednym z największych zagrożeń. Najnowsze technologie oraz narzędzia, do jakich mają dostęp zamachowcy sprawia, że dzisiejsze akty terroru są coraz bardziej spektakularne i śmiercionośne, a siłę ich psychologicznego oddziaływania na opinię publiczną dodatkowo wzmacniają ogólnoświatowe media. Co tak naprawdę nakręca współczesny terroryzm oraz jaki jest prawdziwy cel takich działań? Na te oraz wiele innych nurtujących pytań można znaleźć odpowiedź na pierwszych w Polsce studiach na specjalności Psychoterroryzm, które są obecnie realizowane w warszawskiej UTH.

Terroryzm porządku

Termin „Terroryzm” został spopularyzowany już w czasie trwania rewolucji francuskiej. Jednak, o dziwo, zjawisko to nie było wówczas uznawane za coś negatywnego i złego, a jedynie jako narzędzie do zapewnienia porządku w niespokojnych czasach. Co ciekawe, ówczesny terroryzm był ściśle związany z demokratycznymi ideałami, co dziś jest zupełnym przeciwieństwem tego zjawiska, jakie współcześnie znamy.

Nowe oblicze terroryzmu

Terroryzm na przestrzeni wieków ewoluował, stając się instrumentem strachu, przemocy i przeważnie polityczno-religijnej propagandy. Eskalacja tego zjawiska nastąpiła w swojej najbardziej brutalnej i pozbawionej wszelkiego sensu formie nastąpiła pod koniec XX wieku, stając się poważnym i groźnym problemem dla całego cywilizowanego świata. Aby skutecznie walczyć ze współczesnym terroryzmem, należy poznać jego źródła oraz rządzące nim przesłanki, a także wszelkie psychologiczne i socjologiczne mechanizmy mające wpływ na podejmowane przez terrorystów działania.

Psychologiczna istota terroryzmu

Studia magisterskie Psychoterroryzm realizowane przez Uczelnię Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie to praktyczna próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie są podstawowe aspekty terroryzmu zarówno pod względem psychologicznym, jak i socjologicznym, a także jak skutecznie walczyć i powstrzymać to zjawisko. Studia magisterskie Psychoterroryzm pozwalają realnie ocenić istniejące związki zachodzące pomiędzy terroryzmem a ekstremizmem, poznać zewnętrzne oraz wewnętrzne motywy aktów terroru, zgłębić poszczególne psychologiczne etapy terroryzmu, a także skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku oraz znaleźć odpowiedź na pytanie, czy każdy może zostać terrorystą.

Studia magisterskie Psychoterroryzm w UTH

Akty terrorystyczne mają przede wszystkim na celu wzbudzić powszechny chaos, wywołać strach oraz pokazać słabe strony przeciwnika. Wbrew pozorom, dla terrorystów sprawą drugorzędną jest liczba zabitych oraz rannych osób oraz wielkość zniszczeń materialnych spowodowanych zamachem terrorystycznym. Liczy się jedynie efekt psychologiczny oraz narzucenie własnych wzorców międzynarodowej opinii publicznej. Walka z taką postawą nie jest łatwa, lecz możliwa. Studia magisterskie Psychoterroryzm w UTH skutecznie przygotowują do stawienia czoła tego rodzaju wyzwaniom.

Dodaj komentarz