Czym są mikrobrowary?

Od kilku dobrych lat w Polsce coraz większą popularnością cieszą się tzw. piwa kraftowe lub rzemieślnicze. Są to produkty pochodzące z niewielkich browarów niezależnych od największych koncernów piwnych. Czym jednak dokładnie są mini-browary?

Trudności z definicją

Tak naprawdę mikro browary, nazywane również browarami rzemieślniczymi, nie mają ściśle określonej definicji. Czasami jest to przeszkodą w określeniu, czy dany producent może jeszcze posługiwać się tą “mini” nazwą. Jednak jest kilka podstawowych cech, które wyróżniają ten typ producentów złotego trunku.

Przede wszystkim właściciele browarów rzemieślniczych są niezależni od największych firm produkujących najpopularniejsze piwa, tzw. koncernówki. Po drugie – w trakcie warzenia piw rzemieślniczych stawia się przede wszystkim na tradycyjne metody. Zazwyczaj w ofercie takich producentów można znaleźć tzw. piwa specjalne, których nie da się przyporządkować do standardowych typów piwa.

Mówiąc o browarach rzemieślniczych, można mówić również o brewpubach (czyli browarach restauracyjnych) lub browarach kontraktowych, wynajmujących cześć zakładu produkcyjnego, by stworzyć swój produkt.

Mikro browary – sukces jakości

Pierwsze mini-browary powstały w Polsce na początku lat 90. Pionierem był wrocławski, dziś już kultowy, Spiż. Kolejne lata przynosiły coraz to lepszy rozwój rzemieślniczego piwowarstwa, by w 2014 roku dokonać niemałej rewolucji na polskim rynku. Wówczas to największe koncerny piwowarskie ogłosiły spadek dochodów, zaś niewielkie browary wykazały się wysokim wzrostem produkcji.

Zarówno znawcy rynku piwnego, jak i amatorzy tego złotego napoju, mówią zgodnie – za popularnością produktów z browarów rzemieślniczych stoi wysoka jakość produktów. Okazuje się więc, że już nie cena gra główną rolę podczas wyboru piwa. Coraz więcej Polaków rezygnuje z popularnych piw za 3-4 zł na rzecz jakościowo lepszych piw z niewielkich browarów, których ceny sięgają nawet 8-9 zł za 500ml. Browary rzemieślnicze stały się poniekąd same w sobie symbolem dobrej jakości.

Dodaj komentarz