Detektywistyka – studia dla przyszłych detektywów. Nie tylko prywatnych

Detektywistyka
Detektywistyka

Zawód detektywa na świecie, a w szczególności w Europie, posiada długą i barwną historię. Wiążące się z nim zagadki i sensacyjne rozwiązania spraw stały się kanwą dla wielu filmów i powieści. W rzeczywistości praca detektywa nie zawsze jest tak pasjonująca, zawsze jednak powinna mieć swój początek w starannym wykształceniu kierunkowym, takim jak studia na kierunku Detektywistyka.

Pierwsi detektywi

Trudno dziś jednoznacznie określić, kiedy powstał zawód prywatnego detektywa. Z całą pewnością ludzie zajmujący się dochodzeniem i odkrywaniem prawdy (słowo „detektyw” pochodzi od łacińskiego „detego”, co oznacza „odkryć, wykryć, wyjawić”) funkcjonowali w poszczególnych społeczeństwach od zawsze, zwykle jednak owym dochodzeniem do prawdy zajmowali się niejako dorywczo, w najlepszym przypadku mając to zadanie za element swoich obowiązków. Funkcję detektywów pełnili zwykle urzędnicy państwowi, którzy powoływani byli bądź to na stanowiska administracyjne, bądź też związane z przestrzeganiem i egzekwowaniem prawa. Pierwszych współczesnych detektywów można więc znaleźć między innymi wśród urzędników dawnego cesarstwa chińskiego czy pierwszych funkcjonariuszy policji we Francji, Wielkiej Brytanii lub w Stanach Zjednoczonych.

Detektywistyka
Detektywistyka

Amerykańskie początki detektywistyki

Za pierwszych prywatnych detektywów, którzy faktycznie detektywami byli określani i pracowali w ramach organizacji noszącej nazwę agencji detektywistycznej, można uznać słynnych Agentów Pinkertona. Twórca i pierwszy szef Agencji Pinkertona (Pinkerton National Detective Agency), powołał do życia swoją organizację z myślą o świadczeniu usług detektywistycznych osobom prywatnym, przedsiębiorcom i instytucjom państwowym. W ramach tychże usług detektywi pracujący w Agencji zajmowali się ochroną mienia i osób (w szczególności konwojów z pieniędzmi), a także prowadzeniem śledztw. To na bazie ich doświadczenia powstawały kolejne, państwowe i prywatne agencje, które za podstawę działalności obierały sobie usługi detektywistyczne.

Detektywi z mocy ustawy

W Polsce działalność detektywistyczna rozumiana jako działalność prowadzona przez osoby prywatne, nie podlegające bezpośrednio organom państwowym, posiada zdecydowanie krótszą historię. Pierwszą podstawą prawną do prowadzenia działalności detektywa była ustawa z dnia 23 grudnia 1988 roku o działalności gospodarczej. Dopiero do dnia wejścia w życie jej przepisów osoby prywatne mogły prowadzić własne agencje detektywistyczne i świadczyć usługi detektywistyczne zgodnie z prawem.

Detektywistyka – studia dla ludzi z pasją

Dzisiaj, po niemal 30 latach od wejścia w życie ustawy sankcjonującej zawód detektywa, zaczęto myśleć o kształceniu umożliwiającym podjęcie pracy w agencji detektywistycznej nie na bazie doświadczeń zdobytych w służbach mundurowych, ale na gruncie wiedzy przekazywanej przez pracowników naukowo-dydaktycznych oraz praktyków z długoletnią praktyką zawodową. Detektywistyka studia dzienne i zaoczne stają się pomału podstawą do wykonywania zawodu. Rozumiejąc zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą agencji detektywistycznych oraz agencji ochrony, polskie uczelnie coraz śmielej otwierają nowe kierunki związane z bezpieczeństwem wewnętrznym.

Dodaj komentarz