Farmy fotowoltaiczne – nowoczesny pomysł na biznes

farmy fotowoltaiczne

Dynamiczny rozwój branży odnawialnych źródeł energii w połączeniu z coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa i wspierającymi projektami rządowymi, decyduje o tym, że spora liczba przedsiębiorców decyduje się na inwestycję, jaką jest farma fotowoltaiczna. Współcześnie aby zarabiać na energii wystarczy być właścicielem lub dzierżawić kilka hektarów gruntu, umiejętnie rozplanować swój budżet i nawiązać współpracę z wykonawcą farm fotowoltaicznych.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to instalacja o mocy od 500 KWp, w praktyce jednak najczęściej występują elektrownie słoneczne o mocy minimum 1 MWp. Taka instalacja jest w stanie wyprodukować w ciągu roku około 1000 MWh energii elektrycznej. Wykonawstwo farm fotowoltaicznych realizuje się zazwyczaj na specjalnie wydzielonych obszarach, na których w odpowiednich odległościach rozlokowane są łańcuchy paneli fotowoltaicznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych, których zadaniem jest zmiana energii słonecznej w elektryczną. W elektrownie słoneczne inwestuje się przede wszystkim z nastawieniem na dystrybucję wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci lub też mając na uwadze zasilanie dużych obiektów, jak np. zakłady przemysłowe czy ogólnie obszarów danej gminy, powiatu czy regionu. Warto zaznaczyć, że farmy fotowoltaiczne to inwestycje lokowane na odpowiednio dużych powierzchniach – minimum kilku hektarów.

Opłacalność elektrowni solarnej

Decydując się na wykonawstwo farm fotowoltaicznych zasadniczą kwestią, nad którą zastanawia się każdy przedsiębiorca jest opłacalność tego typu inwestycji. Obecnie koszty elektrowni solarnej kształtują się w okolicach około 3 mln zł za 1 MW, zatem zwrot wydatków poniesionych na inwestycję zwraca się po około 7-9 latach.

Przekonujące do tego typu inwestycji są również coraz bardziej korzystne warunki kredytowania. Finansowanie inwestycji fotowoltaicznej z funduszy unijnych i krajowych może dotyczyć m.in.:

  • zakupu gruntu nieużytku rolnego z przeznaczeniem na budowę na jej obszarze farmy fotowoltaicznej;
  • dokumentacji projektowej zawierającej projekt elektrowni oraz warunki zabudowy;
  • inwerterów, modułów fotowoltaicznych oraz całego osprzętu niezbędnego do budowy elektrowni solarnej;
  • instalacji i montażu fotowoltaiki.

W tym miejscu warto dodać, iż ze wsparcia unijnego mogą skorzystać zarówno inwestorzy prywatni, przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, jak i operatorzy energetyczni. Informacji na temat dofinansowań należy szukać w krajowych i regionalnych programach operacyjnych.

W jaki sposób działa sprzedaż energii elektrycznej z elektrowni słonecznej?

Jednym z powodów inwestowania w farmy fotowoltaiczne jest dystrybucja wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci, w celach czysto zarobkowych. Jak można tego dokonać? Sprzedaż prądu uzyskanego z farm fotowoltaicznych możliwa jest na rynku hurtowym m.in. na aukcjach Odnawialnych źródeł energii (OZE). Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy posiadający elektrownie słoneczne mogą zgłaszać się bezpośrednio i składać swoje oferty sprzedaży. W momencie zatwierdzenia oferty, z inwestorem podpisywana jest umowa kontraktująca energię. Uzyskany z farmy fotowoltaicznej prąd może być sprzedawany bezpośrednio samorządom terytorialnym, operatorom energetycznym czy prywatnym firmom. Inwestor może również nawiązać współpracę z firmą pośredniczącą, zgadzając się na konkretną cenę za odsprzedaż energii bądź pośrednictwo. Dzięki temu prąd z farm fotowoltaicznych może trafić na europejskie giełdy energii lub Polską Towarową Giełdę Energii (TGE).

SM-Project – wykonawca farm fotowoltaicznych w Rzeszowie

Każda elektrownia słoneczna, aby była rentowna i przynosiła zyski, musi być przede wszystkim profesjonalnie i odpowiednio zaprojektowana a następnie zbudowana. Stąd wykonawstwo farm fotowoltaicznych należy powierzyć firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, z wieloletnim doświadczeniem i fachowym, indywidulanym podejściem do każdego Klienta. SM-Project to przedsiębiorstwo, które funkcjonuje na polskim rynku od lat, budując swoją markę poprzez dziesiątki zrealizowanych prac i stale poszerzające się grono zadowolonych Klientów. SM-Project to wykonawca farm fotowoltaicznych w Rzeszowie i nie tylko, który zapewnia kompleksowe wsparcie i obsługę na każdym etapie inwestycji, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Dodaj komentarz