Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

jak dbać o klimatyzację w samochodzie

Klimatyzacja samochodowa jest w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju standardem, który znacząco poprawia komfort jazdy w letnie, upalne dni. Choć większość kierowców nie potrafiłaby z niej zrezygnować, to niestety nie każdy wie jak dbać o klimatyzację w samochodzie tak, aby była skuteczna i nie szkodziła zdrowiu.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Zasada działania klimatyzacji w autach jest praktycznie identyczna jak w lodówkach czy też w klimatyzatorach domowych. Ciepłe powietrze jest schładzane za pomocą specjalnego czynnika chłodniczego, który krąży w układzie urządzenia. Innymi słowy jest to po prostu wymiana czynnika czyli cykliczna zmiana jego stanu skupienia z ciekłego w gazowy. Taki proces prowadzi do znacznego obniżenia temperatury substancji lotnej oraz ponownym przejściem w stan stały.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą i latem?

Układ klimatyzacyjny w pojeździe jest z zasady skazany na pracę w niezwykle trudnych warunkach, zarówno w bardzo wysokich jak i niskich temperaturach, a także przy znacznych różnicach ciśnień. Aby móc korzystać jak najdłużej z dobrodziejstw tego wynalazku konieczne jest jego umiejętne eksploatowanie.

Klimatyzacja
Klimatyzacja

W upalne lato jeszcze przed włączeniem instalacji chłodzącej, pojazd powinno się bezwzględnie przewietrzyć, gdyż temperatura w nagrzanym aucie nierzadko przekracza 50 stopni Celsjusza. Dzięki temu klimatyzacja dużo szybciej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza i będzie pracować cyklicznie czyli bardziej wydajnie.

Klimatyzacja wbrew pozorom przydaje się nie tylko w gorące, letnie dni. Warto stosować ją również w zimie.
Włączając w zimie klimatyzację pozbywamy się z szyb pary wodnej oraz osuszamy powietrze w aucie kierując strumień powietrza z nawiewów w stronę szyb.

Warto także pamiętać o tym, że regularne włączanie klimatyzacji wymagane jest do jej poprawnego działania i utrzymania w dobrej kondycji. Nie trzeba jej oczywiście włączać codziennie, ale dobrym pomysłem jest uruchamianie instalacji przynajmniej raz w tygodniu na piętnaście minut ciągłej pracy.

Dodaj komentarz