Jak usunąć zanieczyszczenia z substancji sypkich?

jak usunąć zanieczyszczenia z substancji sypkich

Cechą charakterystyczną materiałów sypkich jest trudność w usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń. I choć z reguły nie jest to możliwe w 100 procentach, to jednak usunięcie większości zanieczyszczeń jest możliwe, chociażby ze względu na możliwość zastosowania nowoczesnych urządzeń, wykorzystujących proste metody fizyczne.

Separatory magnetyczne – czym są?

Przykładem urządzenia niezbędnego do usuwania zanieczyszczeń w postaci niewielkich elementów metalowych jest separator magnetyczny. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Oddziałuje on silnym polem magnetycznym bezpośrednio na materiał sypki a następnie – przyciąga on wszelkie metalowe elementy, znajdujące się w jego wnętrzu. Opisana wyżej zasada działania jest bardzo uproszczona. Niemniej oddaje kwintesencję sposobu pracy tych maszyn.

Separatory – zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, zadaniem separatorów jest oddzielenie drobnych elementów metalowych od materiału sypkiego. Zastosowanie separatorów obejmuje wyłącznie materiały sypkie. W przypadku tworzyw o znacznie większej gęstości, nie jest możliwe ich zastosowanie, głównie ze względu na zbyt małą siłę pola magnetycznego wytwarzanego w uzwojeniach.

Separatory bębnowe – specyficzna forma separatora magnetycznego

Specyficzną odmianą separatora o charakterze magnetycznym, jest tak zwany separator bębnowy. Skąd taka nazwa? Przypomina on swoim kształtem bęben, na którym nawinięta jest cewka. Wewnątrz cewki znajduje się rdzeń, który ze względu na swoje właściwości fizyczne staje się elektromagnesem. Większość separatorów bębnowych posiada dodatkową funkcję automatycznego czyszczenia.

Magnesy do zabudowy na rolkach

Kolejną formą separatora magnetycznego jest magnes znajdujący się bezpośrednio na rolce, będącej elementem nośnym przenośnika taśmowego. Dzięki niej wszystkie elementy metalowe są po prostu zbierane bezpośrednio na rolkę, co przedkłada się na mniejsze ryzyko powstawania pożarów, wybuchów a także uszkodzenia maszyn i urządzeń.

Separatory przesypowe (grawitacyjne)

Separatory metali o charakterze przesypowym pozwalają na szybkie oddzielenie elementów metalowych w momencie, gdy materiał przesypuje się bezpośrednio w dół. Daje to możliwość efektywnego oddzielenia niepotrzebnych metalowych elementów i zmniejszenia ryzyka pozostania ich w materiale.

Separatory mogą również być montowane bezpośrednio w liniach przesyłu pneumatycznego a także – bezpośrednio nad przenośnikami. Mogą one posiadać automatyczny system oczyszczania magnesów, jak również umożliwiać wyłącznie czyszczenie ręczne.

Dodaj komentarz