Jakie trzeba mieć umiejętności, aby pracować w e-commerce?

Blog e-commerce

Praca w e-commerce, na pozór łatwa i dobrze płatna, wymaga niestety szeregu specjalistycznych umiejętności, zwykle o charakterze wrodzonym. Nie łudźmy się, większości z nich nie da się wyuczyć, a ich brak może być kluczowym czynnikiem, dyskwalifikującym nas podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy wszystkie z nich trzeba posiadać, by prowadzić np. specjalizujący się w tematyce e-commerce blog? Oczywiście, że nie. Jeśli jednak nie chcemy ograniczać się do prostych czynności, a naszą domeną jest stały rozwój, koniecznie warto je mieć.

Kim jesteś pracując w e-commerce?

Branża e-commerce, ma – podobnie jak każda inna – swoją własną “drabinkę” zatrudnienia. Na jej czele stoi zwykle manager e-commerce, ale nie łudźmy się – praca na tym stanowisku wymaga ogromnego doświadczenia i jeszcze większej wiedzy. Jeśli więc posiadasz odpowiednie kwalifikacje, możesz rozpocząć swoją karierę od stanowiska specjalisty e-commerce. Jakie umiejętności będziesz musiał posiadać?

Blog e-commerce

Cel – dobry wynik

E-commerce nie jest branżą skierowaną do osób, które uważają, że “jakoś to będzie”. Tu nie ma miejsca dla słabszych i nieekonomicznych pracowników. Nieodłącznym elementem pracy w tym systemie jest nakierowanie na wyniki. Jeśli chcesz działać w tej specjalności, musisz być ambitny, kreatywny i przede wszystkim powinieneś posiadać te same cele, co zatrudniająca cię firma.

Angielski to podstawa. Inny język też się przyda…

Podstawą w e-commerce jest oczywiście język angielski. Koordynowanie procesów związanych ze sprzedażą produktów i usług na stronach internetowych, często wykracza poza ojczysty język. Zwłaszcza, jeśli “Klientem Twojego Klienta” okaże się podmiot zagraniczny, co zresztą w dobie globalizacji gospodarczej wcale nie jest niemożliwe.

Znajomość języka, czyli jak zbudować w e-commerce blog?

Istotną umiejętnością, którą na pewno trzeba będzie posiąść przed odpowiedzią na zgłoszenie rekrutacyjne, będzie znajomość takich języków jak HTML i PHP. Mocnym atutem będzie też wszechstronna obsługa pakietu Office i mechanizmów Google Analytics. Są to tak zwane umiejętności podstawowe, które przydadzą Ci się niezależnie od tego, w jakiej gałęzi e-commerce “wylądujesz”.

Umiejętność myślenia analitycznego

Kolejną “podstawową” umiejętnością, bez której praca w e-commerce będzie raczej niemożliwa, jest zdolność do analitycznego myślenia. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Zwłaszcza, jeśli konieczne będzie oparcie się na skądinąd bardzo rozległej wiedzy na ten temat. Umiejętność analizowania zachowań Klientów i realizacji na ich podstawie odpowiednich zadań, to być, albo nie być każdej strony internetowej (nawet wtedy, gdy jest nią traktujący o tematyce e-commerce blog).

Podsumowując, praca w branży e-commerce wymaga od potencjalnego Specjalisty posiadania szeregu charakterystycznych zdolności i umiejętności, których nie można wyuczyć się na studiach. Niemniej, odpowiednie ukierunkowanie na cel, połączone z ambicją i dążeniem do określonego celu, może przynieść konkretne efekty i to nawet w tak skomplikowanej i złożonej branży.

Dodaj komentarz