Jakie tworzywo sztuczne stosuje się do wyrobu folii?

tworzywo sztuczne

Chyba nie ma osoby, która chociaż raz w życiu nie użyłaby folii z tworzywa sztucznego. Wyrób ten jest bardzo uniwersalny: może służyć jako opakowanie dowolnego towaru, zabezpieczać przesyłkę, a nawet chronić produkty spożywcze umieszczone w lodówce. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że jest stosunkowo wytrzymały, elastyczny, rozciągliwy i transparentny. Jaki surowiec zapewnia folii tak wyjątkowe cechy?

Jakie są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne, nazywane potocznie plastikiem, stanowią grupę materiałów złożonych z tzw. substancji wielocząsteczkowych, czyli polimerów syntetycznych lub naturalnych, nieposiadających odpowiedników należących do świata przyrody. Od chwili powstania są one niezwykle popularne i wykorzystuje się je do produkcji przedmiotów o rozmaitym przeznaczeniu. Trudno się temu dziwić, gdyż posiadają wiele unikalnych cech. W dodatku każdy ich rodzaj odznacza się nieco inną charakterystyką.

tworzywo sztuczne

Jakie tworzywa stosuje się do wyrobu opakowań?

Jakie są tworzywa sztuczne dostępne na rynku? Odpowiedź na to pytanie byłaby bardzo złożona, ponieważ surowce te można podzielić na ogromną liczbę kategorii, w zależności od przyjętego kryterium. Wyrób opakowań jest bardzo specyficznym procesem, wymagającym wysokiej jakości materiału o określonych właściwościach. Różne folie z tworzyw sztucznych mogą mieć nieco inne cechy, ponieważ bywają wykorzystywane do rozmaitych celów: jedne muszą być bardziej sztywne, inne elastyczne, jedne są bardzo cienkie, inne nieco grubsze, różnią się między sobą także transparentnością, zabarwieniem, wytrzymałością, barierowością oraz odpornością termiczną. Tworzywem do wyrobu folii mogą być takie materiały jak:

  • polietylen,
  • polipropylen (CPP, OPP, BOPP),
  • kopolimer etylenu z alkoholem winylowym (EVAL),
  • kopolimer etylenu z octanem winylu (EVAC),
  • fluoropolimery: (ETFE),
  • polialkohol winylu (PVA),
  • kopolimer etylenu z kwasem metakrylowym.

Dodaj komentarz