Klimatyzacja – co może się popsuć i gdzie to naprawić?

Jak naprawić klimatyzator

Wydawałoby się, że klimatyzacja to dość nowy wynalazek. Owszem, w polskich warunkach pojawił się w naszych domach i samochodach stosunkowo niedawno, jednak pierwsze próby stworzenia systemu wymuszonego chłodzenia pojawiły się już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Oczywiście, od tego czasu technologia zmieniła się diametralnie, jednak z samego faktu długiej historii wynalazku można odnieść wrażenie, że technologia powinna już być bardzo dojrzała i bezproblemowa dla swoich użytkowników. Obserwując jednak, jak wiele osób stara się znaleźć dobry serwis klimatyzacji – wydaje się, że nie do końca jest to prawda.

Typowe objawy usterki klimatyzacji

  1. Nie można uruchomić klimatyzacji. Jeżeli diody klimatyzatora sygnalizują błąd poprzez kombinację świetlną, sprawdź kod błędu z listą błędów. Przyczyną usterki może być również uszkodzenie elektroniki sterownika klimatyzacji.
  2. Klimatyzacja działa, ale znacznie słabiej niż byśmy sobie tego życzyli. To dość powszechna awaria, choć – co warto podkreślić – nie zawsze tak naprawdę jest awarią. Klimatyzacja bowiem stanowi bardzo praktyczny wynalazek, ale nie można od niego oczekiwać cudów, może obniżyć temperaturę jedynie o określoną liczbę stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Jeśli jednak nie widzimy prawie żadnej poprawy po włączeniu klimatyzacji, to może oznaczać np. nieszczelność w układzie albo po prostu zabrudzenie filtra albo braku właściwej drożności przewodów.
  3. Klimatyzacja na przemian załącza się i wyłącza. Dopóki utrzymywana jest właściwa temperatura, to może nawet nie stanowić to dużego problemu użytkowego, niemniej jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko większej awarii – sprawdźmy, czy w układzie nie ma zbyt dużo wilgoci lub brudu.
  4. Duży hałas w momencie uruchamiania klimatyzacji. Jeżeli taka sytuacja nas spotka, to należy niezwłocznie wyłączyć klimatyzator i skontaktować się z serwisem. Przyczyn może być wiele, a działająca w ten sposób klimatyzacja, może ulec jeszcze większej usterce.

Klimatyzacja

Na powyższe problemy pomoże polecany serwis klimatyzacji w Warszawie

Nie lekceważmy właściwej eksploatacji naszej klimatyzacji. Wbrew pozorom, mniej nas będzie kosztowała odpowiedź na pytanie „jak zapobiegać awariom klimatyzacji” niż „jak naprawić klimatyzację”. Jeśli jednak znaleźliśmy się już w sytuacji, w której klimatyzacja przestaje prawidłowo działać – poprośmy znajomych, aby zaproponowali nam jakiś polecany serwis klimatyzacji w Warszawie. Dbajmy jednak o regularną wymianę filtrów, czyszczenie układu i o wszelkie inne czynności eksploatacyjne związane z tą tematyką. Przecież lepiej wezwać polecany serwis klimatyzacji w Warszawie na przegląd niż na naprawę.

Dodaj komentarz