Klimatyzatory kasetonowe – idealne do biura i nie tylko

kimatyzatory kasetonowe

W wielu sytuacjach w pomieszczeniach klimatyzowanych jakość takiej instalacji musi doskonale współgrać z jej jakością. Są to przede wszystkim pomieszczenia biurowe, gabinety lekarskie, pomieszczenia należące do urzędów czy salony fryzjerskie lub kosmetyczne. W tego typu lokalizacjach najdoskonalszym wyborem okazują się być klimatyzatory kasetonowe.

Czym są klimatyzatory kasetonowe

Kasetonowe klimatyzatory są urządzeniami należących do grupy urządzeń typu split. Co to w praktyce oznacza? Otóż takie urządzenia fabrycznie wyposażone zostały w dwie jednostki. Pierwszą jest jednostka zewnętrzna, czyli skraplacz. Ta jednostka montowana jest na elewacji budynku. Natomiast drugą jednostką jest jednostka wewnętrzna, czyli parownik. Bardzo charakterystyczną cechą kasetonowych klimatyzatorów jest ich wygląd – bardzo pod względem konstrukcji przypominają podwieszany sufit.

kimatyzatory kasetonowe

Zalety kasetonowych klimatyzatorów

Stosowanie tego rodzaju klimatyzacji ma wiele zalet. Do nich zaliczyć można między innymi:

  • możliwość doskonałego dopasowania klimatyzatora do wnętrza,
  • przysufitowa lokalizacja klimatyzatora daje możliwość równomiernego rozprowadzenia zimnego powietrza po całym pomieszczenia,
  • dzięki cechom konstrukcyjnym obudowy klimatyzatora kasetonowego, możliwe jest dopasowanie urządzenia do pomieszczenia tak, by było ono niemal całkowicie niewidoczne.

Rodzaje klimatyzatorów kasetonowych

Najczęściej spotykane na rynku klimatyzatory kasetonowe to:

  • klimatyzatory jednokierunkowe,
  • klimatyzatory dwukierunkowe,
  • klimatyzatory czeterokierunkowe.

Rodzaj i szersze zastosowanie danego klimatyzatora zależy przede wszystkim od ilości wylotów powietrza. Zdecydowanie najczęściej spotykane w powszechnym użytkowaniu są klimatyzatory kasetonowe czeterokierunkowe. Te urządzenia swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że w czasie ich użytkowania powietrze rozprowadzane jest w najbardziej równomierny sposób ( w przeciwieństwie do klimatyzatorów jednokierunkowych i dwukierunkowych). Czeterokierunkowe klimatyzatory równo rozprowadzają zimne powietrze po pomieszczeniu. Dzięki takiemu systemowi pracy klimatyzatora, nie ma potrzeby walki o optymalizację położenia wewnętrznej jednostki, przy planowaniu lokalizacji w której klimatyzator ma zostać trwale umieszczony.

Obecnie na rynku spośród wszystkich dostępnych klimatyzatorów to właśnie te kasetonowe dają największe możliwości, jeśli chodzi o uwarunkowania techniczne. Takie klimatyzatory dają możliwość nie tylko chłodzenia, ale również dogrzewania pomieszczeń, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. W dobrej jakości klimatyzatorach ilość pobieranej mocy do chłodzenia i ogrzewania pomieszczenia jest niemal taka sama.

Dziś już niemal wszystkie klimatyzatory wyposażone są w specjalne papiloty, umożliwiające sterowanie układem. Nowoczesne klimatyzatory kasetonowe mają także programatory, dzięki czemu można zaprogramować czas oraz intensywność chłodzenia. Można skorzystać także z możliwości programowania cyklów pracy urządzenia.

Dodaj komentarz