Lakier samochodowy – jak o niego dbać, aby pozostał w dobrym stanie na lata?

jak dbać o lakier samochodowy

Bez względu na aktualną porę roku zawsze warto zabezpieczyć karoserię samochodu przed niszczącym działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych – zarówno tych mechanicznych, jak i atmosferycznych. Dobra kondycja lakieru to nie tylko piękny wygląd całego samochodu, ale także właściwa ochrona przed opadami, wysoka i niska temperaturą, a także środkami chemicznymi, które szczególnie zimą trafiają na drogę.

W jaki sposób niszczeje lakier samochodowy?

Czynniki, które powodują degenerację powłoki lakiernicze zaliczają się najczęściej do naturalnych. W wysokich temperaturach lakier się rozszerza, natomiast w niskich się kurczy. Taki proces odkształcania znacznie osłabia jego strukturę. Z kolei opady śniegu, gradu czy deszczu mogą powodować niewidoczne gołym okiem mikropęknięcia.

Najgroźniejszym czynnikiem jest jednak promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce, które powoduje, że lakier staje się wyjątkowo kruchy. Nawet ptasie odchody czy pozornie niegroźne pyłki kwiatów w połączeniu z dużą wilgocią lub kwaśnym deszczem mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia powłoki lakierniczej. Podobne działanie ma sól drogowa, a także drobne kamyczki i żwir obecny na drodze.

Lakier samochodowy
Lakier samochodowy

Jak dbać o lakier samochodu?

Specjalistyczne preparaty do lakieru znacznie poprawiają wygląd karoserii, a także chronią ją przed promieniami UV. Istnieją również środki, które przeznaczone są do rozwiązania konkretnego problemu np. usunięcia pozostałości owadów czy też ukrycia drobnych rys.

Warto jednak pamiętać, że tylko regularna pielęgnacja skutecznie zapobiega szkodliwemu wpływowi środowiska zewnętrznego.
Od czasu do czasu warto także zlecić profesjonalnemu warsztatowi polerowanie lakieru za pomocą mechanicznej polerki o stosunkowo silnych właściwościach ściernych.

Nie ulega wątpliwości, że o kondycję lakieru należy dbać już od momentu zakupu samochodu. Warto parkować w garażu lub zacienionym miejscu, a do pielęgnacji powłoki używać tylko specjalistycznych preparatów markowych producentów, którzy czyszczenie lakieru samochodowego maja opanowane do perfekcji.

Lakier samochodowy
Lakier samochodowy

Dodaj komentarz