Modelarstwo – dziecięca pasja dorosłych mężczyzn

Wspaniałe repliki okrętów lub samolotów. Wielogodzinna praca w skupieniu. Olbrzymia satysfakcja z efektów swoich działań. I kolejny model do złożenia, kolejne wyzwanie. I jak się dziwić, że modelarstwo należy do jednej z najpopularniejszych męskich pasji?

Nie jest to coś niebezpiecznego i podnoszącego adrenalinę, jednak nie przeszkadza to wcale temu, by modelarstwo z roku na rok stawało się coraz bardziej popularne. Mali chłopcy uwielbiają budować konstrukcje z klocków. Jak się okazuje, duzi chłopcy niczym się nie różnią od swoich młodszych wersji. Jednak dorośli faceci klocki zamieniają na coś bardziej skomplikowanego.

Czym naprawdę jest modelarstwo?

Większość z nas ma pewne wyobrażenie na temat modelarstwa, jednak nie wszyscy mogą wiedzieć o tym, jak skomplikowaną czynnością jest budowa plastikowej modelarskiej repliki, która jakby nie było, ma za zadanie być jak najwierniejszą kopią danej rzeczy w pomniejszonej skali.

Modelarstwo to w rzeczywistości niezliczone godziny sumiennej pracy w pełnym skupieniu, obejmującej dokładne wycięcie elementów modelu z plastikowej wypraski, sklejenie ich i pomalowanie w kolory jak najbardziej odwzorowujące stan rzeczywisty. Nadal brzmi to prosto i banalnie?

Wiec dodajmy do tego jeszcze szereg technik modelarskich polegających na uzyskaniu niezwykle rzeczywistych efektów, takich jak ślady naturalnej eksploatacji, zacieków, zakurzenia, rdzy itp. Nie zapomnijmy też o makietach, winietach i dioramach, które nadają jeszcze większej autentyczności stworzonym modelom.

Pasjonaci zawodowcy!

Prawdziwi pasjonaci modelarstwa idą jednak o krok dalej i samodzielnie wykonują poszczególne elementy swoich modelarskich replik. Mistrzowie modelarstwa potrafią stworzyć model od podstaw, wykonując wszystkie elementy we własnym zakresie.

Tworzenie skomplikowanych modeli okrętów, statków, pojazdów czy figurek wymaga wielkiej cierpliwości i ogromnej precyzji w pracy nad detalami. Jednak satysfakcja uzyskana wraz z ukończeniem swojego dzieła jest olbrzymia i uzależniająca. Pierwsze co modelarz robi po skończeniu jednej replik, jest rozpoczęcie pracy nad kolejną.

Warsztat modelarza

Popularność modelarstwa w męskim świecie związana jest także z częścią warsztatową całego przedsięwzięcia. Każdy szanujący się modelarz ma swój własny warsztat, czyli miejsce pracy, gdzie w skupieniu tworzy swoje dzieło. I gdzie ani żona czy dziewczyna, ani dzieci czy ktokolwiek inny nie mają wstępu.

Taki warsztat to nie tylko miejsce pracy, ale również narzędzia modelarskie oraz cała chemia modelarska potrzebna do zbudowania modelarskiej repliki. Dzisiaj każdy sklep dla modelarzy oferuje niezliczoną ilość farb i akcesoriów modelarskich, które modelarze zbierają i kolekcjonują z równą pasją, jak tworzą swoje modelarskie obiekty.

Modelarstwo to hobby niezwykle absorbujące i jakby stworzone dla męskiej potrzeby realizacji określonych celów. A z punktu widzenia męskich towarzyszek życia, pasja modelarska jest lepsza niż jakakolwiek inna. Nie dość, że mają mężczyznę w domu, to na dodatek wcale nie marudzi, tylko siedzi i coś tam sobie skleja – żadna kobieta nie wymyśliłaby czegoś lepszego.

Dodaj komentarz