Piękne i trwałe ogrodzenie, pełniące rolę osłony przed hałasem i zanieczyszczeniami

Żyjąc w mieście, trzeba liczyć się z ciągłym hałasem, który nie zawsze można zredukować. Niestety jest to skutek uboczny rozwoju cywilizacyjnego. Chociaż nie da się przed nim uciec, to można skorzystać z pewnych rozwiązań ochronnych typu ekrany akustyczne. Dzięki zielonym ścianom możliwe jest zmniejszenie natężenia niepożądanych dźwięków na tyle, że przestaną one każdego dnia dawać się we znaki. Jakie wiążą się korzyści z zainwestowaniem w tego typu rozwiązanie?

Czy warto zainwestować w zielone ściany?

Zielone ściany to z pewnością praktyczne rozwiązanie, które nie tylko chroni przed hałasem, ale również redukcje ilość zanieczyszczeń i stanowi ekologiczną ozdobę. Jest to swojego rodzaju naturalne ogrodzenie, które można kształtować jak żywopłot. Charakteryzuje się trwałością i jest całkowicie bezpieczne. Zielone ekrany akustyczne idealnie sprawdzają się zarówno w przypadku prywatnych ogrodów, jak i szkól, szpitali czy miejskich budynków. Nie trzeba przy tym obawiać się, że padną ofiarom miejskich graficiarzy. W sprzedaży dostępne są gotowe do zainstalowania ekrany, których wzrost w naturalnych warunkach zająłby co najmniej cztery lata. W ten oto sposób można cieszyć się zieloną ścianą w postaci pięknego i trwałego żywopłotu w zaledwie kilka godzin, niezależnie od pory roku.

Zielone ściany

Źródło: Weldon.pl

Dzięki zielonym ekranom akustycznym można w estetyczny sposób zakryć nawet dużą powierzchnię, stwarzając sobie idealne warunki podczas upalnych dni. Liście pochłaniają bowiem w dużym stopniu nie tylko hałas i zanieczyszczenia, ale także promienie słoneczne. Można więc liczyć na oczyszczenie powietrza, zredukowanie niepożądanych dźwięków i poprawienie mikroklimatu. Taki rodzaj żywopłotu nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych i można cieszyć się nim przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Wystarczy tylko regularnie go przycinać, aby zachować optymalną wysokość, a więc koszty pielęgnacji są minimalne. Dodatkowo producent daje kilkuletnią gwarancję na konstrukcje stalowe.

Jakie gatunki roślin sprawdzają się w roli zielonych ekranów?

Jeśli chodzi o załamywanie i rozpraszanie fal dźwiękowych oraz zmniejszanie poziomu hałasu, to w roli zielonych ścian sprawdzą się gatunki drzew o liściach pokrytych drobnymi włoskami. Godne polecenia są wiec jarząb, topola, oliwnik, rokitnik, lipa, klon, dąb, kasztanowiec, robinia, bez czarny, platan, berberys, śnieguliczka, róża, ognik. Sprawdzą się również pnącza, szczególnie te silnie rosnące typu bluszcz, hortensja, rdestówka, winobluszcz, przywarka i winorośl. Jeśli zielone ekrany będą pod stałą opieką, to można śmiało postawić na bardziej wymagające gatunki i odmiany roślin.