Rozliczanie PIT-u i zwrot podatku – o czym warto pamiętać?

Składanie deklaracji podatkowej jest bardzo proste i możliwe do przeprowadzenia bez wychodzenia z domu. Warto jednak zrobić to już teraz, między innymi po to, by jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. Sprawdź w jaki sposób najłatwiej możesz rozliczyć PIT za 2022 rok.

Do kiedy można rozliczyć PIT za 2022 rok?

Początek roku jest czasem, kiedy niektórzy ludzie zaczynają myśleć o rozliczeniu deklaracji PIT. Choć można to zrobić już od 15 lutego, wiele osób odkłada tę czynność do samego końca. Rozliczenia należy dokonać do 2 maja, istnieją jednak powody, dla których warto to zrobić już teraz. Jeżeli odłożysz ten obowiązek na ostatni dzień, musisz liczyć się z możliwością wolniejszego działania portalu do rozliczeń. Powinieneś być także przygotowany na kolejki w urzędach, jeżeli zdecydujesz się na osobiste dostarczenie deklaracji. Dodatkowo, im szybciej wyślesz rozliczenie, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. Jeśli natomiast okaże się, że w zeznaniu widoczna jest niedopłata, będziesz miał więcej czasu na jej pokrycie.

Najprostsze metody na złożenie deklaracji podatkowej

Przede wszystkim warto wiedzieć, jaki typ deklaracji obowiązuje przy Twoim źródle dochodów. Dla większości osób będzie to dokument PIT-37, to on służy bowiem do rozliczania przychodów z tytułu umowy o pracę i popularnych form umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie i umowa o dzieło. Do jego rozliczenia będą potrzebne dokumenty PIT-11, które pracodawca powinien przesłać do Urzędu Skarbowego.

Obecnie rozliczanie zeznania podatkowego jest znacznie prostsze, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Można to bowiem zrobić przez serwis Twój e-PIT, do którego możesz zalogować się przez profil zaufany, e-dowód oraz przez bankowość elektroniczną. Czeka tam gotowa deklaracja, którą możesz zaakceptować lub poprawić, możesz także wybrać organizację, na którą przeznaczysz 1,5% podatku. Ta metoda już od kilku lat zyskuje na popularności, złożenie deklaracji przez Internet jest bowiem najszybsze i najwygodniejsze. Istnieją jednak także inne sposoby rozliczenia PIT-u. Deklarację można na przykład dostarczyć osobiście do Urzędu Skarbowego albo wysłać listem poleconym. By dowiedzieć się więcej na tematy związane z finansami, sprawdź portal o biznesie, na którym publikowane są najważniejsze informacje.

Kiedy wypłacony zostanie zwrot podatku?

Termin otrzymania zwrotu podatku jest zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest tutaj forma złożenia deklaracji. Standardowo bowiem termin na przesłanie zwrotu wynosi 3 miesiące i tak dzieje się w przypadku tradycyjnego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Jeżeli natomiast wybrałeś rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT, to zwrot otrzymasz w ciągu 45 dni. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest też czas, w którym złożysz deklarację. Jeżeli bowiem przysługuje Ci wysoka kwota zwrotu, musi zaakceptować ją właściwy urzędnik. Jeżeli rozliczysz się szybko, zanim zrobią to wszyscy inni, zwiększysz swoją szansę na to, że urzędy nie będą jeszcze tak obciążone pracą, co pozwoli na szybsze uzyskanie zwrotu.

Dodaj komentarz