Skandynawistyka – jedna z najbardziej pociągających nauk?

skandynawistyka

Studia skandynawistyczne są kluczem do poznania i zrozumienia języka, kultury i społeczeństw zamieszkujących te obszary. Z pewnością nauka języka przysparza sporo trudności – zwłaszcza na samym początku – jednak trud opłaci się. Osoby sprawnie posługujące się językiem norweskim czy szwedzkim szturmem podbijają skandynawski rynek pracy. Co więcej, firmy ze Skandynawii coraz częściej otwierają w Polsce swoje biura. Coraz częściej również polscy studenci skandynawistyki są zatrudniani jeszcze w trakcie studiów. Stąd i tryb zaoczny skandynawistyki prowadzony w krakowskiej Wyższej Szkole Europejskiej, który ma umożliwić podniesienie swoich kwalifikacji osobom już pracującym.

Polacy bardzo chętnie wybierają skandynawskich pracodawców. Wyróżnia ich bowiem przejrzysta organizacja pracy, dbałość o pracownika, brak sztywnej hierarchii między osobami zajmującymi różne stanowiska. Te cechy z pewnością dają duży komfort psychiczny, a jeśli do tego dochodzi „skandynawskie” wynagrodzenie, trud spędzony na latach nauki trudnego języka na pewno się opłaci.

Nie można jednak skupiać się na samych korzyściach finansowych, które daje wykształcenie na kierunku skandynawistyka. Obszar ten to również poznawanie bogactwa skandynawskiej literatury, kina, tradycji kulinarnych, designu czy wreszcie samego społeczeństwa.

Skandynawistykę można studiować między innymi w Krakowie w Wyższej Szkole Europejskiej. Na szczęście w Krakowie odbywa się coraz więcej wydarzeń kulturalnych czy społecznych związanych z popularyzacją Skandynawii. Pozwala to studentom WSE na poznawanie aspektów teoretycznych kultury Skandynawii w trakcie zajęć na Uczelni, ale też na bieżący kontakt z żywą kulturą skandynawską. Warto zaznaczyć, że Uczelnia przywiązuje też ogromną wagę do aktywności studentów. Dlatego zachęca ich do angażowania się i inicjowania wielu wydarzeń – świąt skandynawskich, spotkań z tłumaczami, podróżnikami, przedstawicielami biznesu, którzy są związani ze Skandynawią.

Jednym słowem, studia na kierunku skandynawistyka są dużym wyzwaniem, ale i ciekawą, inspirującą przygodą na całe życie.

Dodaj komentarz