Sklejka – wykorzystanie

sklejka wykorzystanie

Sklejka stanowi interesujący materiał, wykorzystywany najczęściej podczas produkcji mebli. Jednak jej zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do branży meblarskiej – sklejka używana jest również w budownictwie, przy produkcji rozmaitych opakowań oraz w branży szkutniczej, przy produkcji jachtów, kutrów wodnych lub łodzi. Stosunkowo szerokie zastosowanie sklejki wynika z jej specyficznych właściwości, które zostaną przedstawione poniżej.

Co to jest sklejka?

Sklejka, nazywana inaczej dyktą jest materiałem sklejonym z cienkich warstw drewna, które krzyżują się ze sobą. Produkcja sklejki wykorzystuje najczęściej brzozy, olchy oraz sosny, możliwe jest także mieszanie gatunków w poszczególnych warstwach dykty.

Cechy charakterystyczne sklejki to przede wszystkim łatwość modelowania po podgrzaniu – z tego względu dykta stosowana jest we wspomnianych branżach, mając szczególne znaczenie podczas tworzenia elementów meblowych.

Sklejka
Sklejka

Jak produkuje się sklejkę?

Proces produkcji dykty rozpoczyna się od odpowiedniej obróbki drewna, z którego ma być wykonana. Pozostaje ono przez kilkadziesiąt godzin zanurzone w wodzie lub poddawane działaniu pary wodnej w temperaturze około pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Następnie drewno jest oczyszczane i przycinane, w celu stworzenia płyt optymalnych do pożądanych wymiarów sklejki. Przycięte płaty są suszone, a wszelkie wady i niedoskonałości zostają naprawiane – sęki oraz pęknięcia są więc wycinane i zastępowane nowym elementem.

Na tak przygotowane płaty nanoszony jest klej, po czym następuje formowanie zestawu tworzącego sklejkę. Całość jest sprasowywana oraz poddawana końcowej obróbce, w tym ewentualnemu szlifowaniu. Końcowym etapem produkcji sklejki jest jej klasyfikacja, pod względem jakości, grubości oraz odporności.

Można wobec tego uznać, że proces produkcji sklejki nie jest skomplikowany – jego wynikiem okazuje się materiał, który staje się przydatny w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Dykta stanowi więc wytwór wysoce użyteczny i masowo wykorzystywany przez ludzi.

Dodaj komentarz