Śladem historii, czyli rekonstrukcja dawnych wydarzeń za pomocą klocków

Nauka poprzez zabawę to najlepsza metoda przyswajania nowej wiedzy. Wiedzieli już o tym oświeceniowi dydaktycy, którzy zgodnie z zaproponowaną przez Ignacego Krasickiego ideą wprowadzili pierwsze zmiany w procesie edukacji. Obecnie w procesie kształcenia stosowanych jest wiele metod dydaktycznych o znamionach zabawy, których doskonałym dopełnieniem mogą być zabawki edukacyjne.

Idąc do szkoły, dziecko musi zapomnieć o zabawie, a zacząć myśleć o nauce. W teorii, ale nie w praktyce. Obecnie proces kształcenia odbywa się przecież przy wykorzystaniu wielu aktywizujących metod, które inspirują do kreatywnego przyswajania wiedzy z niemal każdego przedmiotu. Ułatwiają zapamiętywanie często trudnych zagadnień, które szczególnie dla dziecka dopiero poznającego daną dziedzinę mogą okazać się naprawdę skomplikowane.

Trudne ciekawostki historyczne

Jednym z bardziej wymagających przedmiotów jest historia. Niby opowieść o minionych dziejach, losach ludzi i świata, dla dziecka powinna być niezwykle interesująca. W rzeczywistości bywa niestety zupełnie inaczej. Okazuje się, że historia to jeden z najtrudniejszych szkolnych przedmiotów – szczególnie w początkowym etapie edukacji. Jakkolwiek jest to niezwykle ciekawa dziedzina nauki, to ze względu na ilość dat i faktów do zapamiętania dziecko zwyczajnie czuje się zniechęcone. Ale zrozumienie, uporządkowanie i przyswajanie historycznego materiału można ułatwić, stosując odpowiednie metody. Jedną z nich jest właśnie zabawa, podczas której dziecko może poznawać fascynujące ciekawostki i odkrywać największe historyczne sekrety.

Klocki jako zabawki konstrukcyjne

Wśród popularnych obecnie zabawek edukacyjnych na plan pierwszy wysuwają się konstrukcyjne. Są to przede wszystkim klocki, ponadczasowe – bo układane już od wielu pokoleń, uniwersalne – bo dostosowane do wieku, a zatem indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. O ile u dzieci młodszych klocki konstrukcyjne stymulują rozwój, tak u starszych ułatwiają przyswajanie wiedzy, również tej historycznej. A doskonale do tego nadaje się militarna seria od Cobi, odwołująca się do okresu II wojny światowej.

Mała Armia WWII to seria pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Składają się na nią wierne repliki samochodów, czołgów, dział i samolotów, którymi posługiwały się armie zaangażowane w konflikt. Możliwość samodzielnego odtworzenia wojskowego pojazdu będzie dla dziecka doskonałą zabawą, której uzupełnieniem stanie się związana z nim historia. Daty, dowódcy, armie, fronty, przebieg walk – wszystko to dziecko może poprzez zabawę odtworzyć, a dzięki temu też zapamiętać.

Przyjemna nauka

Historia może więc stać się dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Poznawanie przeszłości podczas zabawy sprawi, że stanie się ona bardziej zrozumiała, a zapamiętywanie dat, nazwisk czy faktów nie będzie już stanowić problemu.

Dzięki klockom konstrukcyjnym historia może okazać się dla dziecka naprawdę fascynującą dziedziną, a szkolny przedmiot kojarzony zwykle z dużą ilością nauki może stać się jednym z ulubionych. Dlaczego więc nie ułatwić dziecku nauki, zachęcając do zabawy klockami konstrukcyjnymi o wyraźnie edukacyjnych charakterze.