Szczególne wymagania wobec krążników i ich najpopularniejsze rodzaje

Dzisiaj krążniki to elementy niezbędne w zasadzie w każdym zakładzie produkcyjnym, w kopalni, sortowni, hurtowni czy na budowie. Elementy te umożliwiają ruch przenośników taśmowych. W wielu sytuacjach, na przykład w górnictwie, krążniki pracują w skrajnie trudnych warunkach. Wysokie temperatury czy ogromne obciążenia wymuszają na producentach krążników szczególną staranność w projektowaniu oraz wykonywaniu tych elementów.

krążniki, rodzaje krążników

Najważniejsze krążniki

Obecnie stosowanych jest kilka rodzajów krążników, które dodatkowo dzielą się jeszcze na podtypy. Każdy szanujący się producent krążników posiada w ofercie modele: gładkie, tarczowe i powlekane.

Krążniki gładkie są zdecydowanie najpopularniejsze, ze względu na ich uniwersalność. Jak sama nazwa wskazuje, ich powierzchnia jest gładka, przez co doskonale współpracują z rozmaitymi przenośnikami taśmowymi. Bardzo często krążniki tego rodzaju są w całości konstrukcjami stalowymi. Niemniej jednak płaszcz krążnika gładkiego może też być wykonany z żeliwa.

Krążniki tarczowe to nieco bardziej skomplikowane części konstrukcyjne przenośników taśmowych. W tym przypadku poza stalą występuje również tworzywo sztuczne. Tworzy ono tarcze, które przede wszystkim pełnią funkcje ochronne, zwiększając wytrzymałość krążników.

Ostatnie z wymienionych krążników to modele powlekane. Podobnie jak w przypadku modeli tarczowych, stalowa piasta jest tu pokryta tworzywem sztucznym. Jednak w przeciwieństwie do modeli tarczowych, w tym przypadku producent krążników pokrywa całą piastę, a warstwa płaszcza jest grubsza.

Zaufany producent krążników

Wybierając krążniki, przede wszystkim trzeba dopasować ich rodzaj do warunków i charakteru pracy. Niemniej jednak na nic się to nie zda, jeśli nie będą to produkty najwyższej jakości. Dlatego też polecamy korzystać z usług jedynie sprawdzonych producentów krążników. Powinna to być firma z wieloletnim stażem, posiadająca bogatą ofertę. Dobrze znaleźć producenta, który poza krążnikami, oferuje również girlandy i wsporniki. W takiej sytuacji można mieć pewność, że firma kompleksowo zrealizuje niezbędne usługi.

Dodaj komentarz