Urządzamy otwartą kuchnię

Kuchnia otwarta to obecnie coraz modniejsze rozwiązane stosowane zazwyczaj w nowym budownictwie mieszkaniowym. Najczęściej jest ona połączona z salonem lub jadalnią. Mimo tak otwartej przestrzeni i wielu możliwości aranżacyjnych, wiele osób ma nadal trudności z praktycznym i estetycznym zagospodarowaniem tego typu rozwiązania architektonicznego we własnym domu lub mieszkaniu. Podpowiadamy, jak odpowiednio zaplanować ustawienie mebli oraz niezbędnych sprzętów kuchennych.

Wspólna otwarta kuchnia

Kuchnia z salonem, siłą rzeczy, tworzy praktyczną przestrzeń każdego domu, ponieważ pozwala nie tylko na gotowanie, ale również na wspólną rozmowę z domownikami przesiadującymi w salonie. Jednak taka wielofunkcyjna przestrzeń powinna być praktyczna i mieć swoją odpowiednią atmosferę.

Niewidzialna granica

Na pewno taka kuchnia otwarta powinna zostać wyposażona w wyspę. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i stanowi swoiste zaproszenie dla domowników i gości do wspólnego gotowania. Ponadto pozwala ono na sporą oszczędność miejsca, a także stanowi umowną granicę oddzielającą oba pomieszczenia. Taką granicę może wyznaczać także inny rodzaj podłogi, na przykład połączenie drewnianych paneli w salonie z kamienną posadzką w kuchni. Aranżacji tego typu jest bardzo dużo, a jej finalne wykonanie zależy od indywidualnego gustu każdego z nas. Oczywiście, zamiast wyspy w otwartej kuchni może stanąć również duży, rodzinny stół, będący niewidzialną granicą.

Jeżeli jednak chcemy stworzyć jedną, wspólną przestrzeń, najprościej uzyskamy ją, kładąc jednolitą podłogę w obu pomieszczeniach, a także zachowując jednorodny styl mebli zarówno w salonie, jak i w kuchni. Chodzi tu bardziej o kolorystykę mebli niż identyczne wykończenie. Ważne są również dodatki oraz drobne elementy, jak oprawy lamp czy też uchwyty szafek.

Harmonia przede wszystkim

Urządzając taką przestrzeń, trzeba patrzeć na nią jako na całość. Oba wnętrza, mimo swego odmiennego przeznaczenia, powinny do siebie pasować w harmonijny sposób. Powszechnie uważa się, że kuchnia otwarta to przede wszystkim rozwiązanie dla osób ceniących sobie minimalizm. Niekoniecznie. Zazwyczaj w takich kuchniach ogranicza się do minimum liczbę wszelkich sprzętów kuchennych, blatów czy też szafek, kosztem jej funkcjonalności. Kuchnia otwarta musi jednak spełniać wszystkie funkcje pełnowymiarowej kuchni. Można oczywiście pójść na kompromis i wszelkie sprzęty AGD poddać zabudowie, co znacznie ograniczy ich widoczność z salonu, a nie wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia.

Dodaj komentarz