Utracone dane na naszym komputerze

jak odzyskać utracone dane

Czasem może się zdarzyć, że włączając naszego laptopa, odkryjemy niewygodną informację, że system nie chce się uruchomić w normalnie. Niekiedy taki potencjalny objaw awarii dysku nie musi ukazać się w tak oczywisty sposób. Z drugiej strony, by utracić dane, wcale nie potrzeba uszkadzać dysku. Wystarczy zagadanie się z kimś przy naszym komputerze, gdy akurat postanowiliśmy pousuwać trochę zbędnych plików i możemy posunąć się o krok za daleko. Żona nie będzie zadowolona, że usunęliśmy cały folder ze zdjęciami ze ślubu. Może być jednak bardziej interesująco. Co, jeżeli na pomysł porządkowania folderów w komputerze wpadnie nasz urwis, którego od czasu do czasu dopuszczamy przed monitor, by pograł sobie w jakąś platformówkę?

Internet nas ratuje

Na całe szczęście, szczególnie w kilku ostatnich latach dostępne w internecie stały się programy, które pomagają nam odwrócić niewdzięczny los. Tak więc utrata danych z komputera to nie koniec świata. Niegdyś programy te wykorzystywane były jedynie przez służby specjalne. Dziś programy do odzyskiwania plików, stały się bardziej powszechne w sektorze prywatnym. Jednym słowem, ktoś wyczuł związany z tym pieniądz. Przecież będzie wielu chętnych chcących odzyskać jakieś stare pliki ze swoich dysków. Programy te jednak wymagają podstawowej znajomości zagadnień związanych z informatyką. Do tego trzeba wspomnieć, że programy te występują głównie w wersjach płatnych lub ograniczonych czasowo. Nie oznacza to nic innego jak to, że puki nie wykupimy pełnej wersji oprogramowania, dane będzie nam odzyskać np. trzy pliki. Ewentualnie będziemy cieszyć się tą możliwością tylko przez dwa tygodnie. Ceny tych programów potrafią być wysokie.

Pomoc w odzyskaniu danych

Odzyskiwanie danych z dysku nie jest dla większości z nas czynnością codzienną. Dlatego, jeżeli kompletnie nie znamy się na tym dziale technologii, powinniśmy zlecić to zadanie specjaliście informatykowi. Oczywiście nie koniecznie będzie to tanie. Istnieją też serwisy, do których możemy się zwrócić w razie potrzeby. Serwisy te często połączone są z kompleksowym naprawianiem i sprzedażą komputerów. Specjaliści pracujący tam mogą też, zwyczajnie w świecie doradzić nam jak odzyskać dane z laptopa lub odpowiedzieć na inne zagadnienia. Taki laptop lub komputer stacjonarny mogą jednak spędzić tam trochę więcej czasu niż w przypadku odwiedzin miejscowego speca informatyka. Pomóc może także spędzenie czasu nad fachową literaturą tego zagadnienia. W końcu odrobina więcej wiedzy technicznej nigdy nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz