Wielkanoc w Grecji, we Włoszech, w Meksyku – jak wygląda?

wielkanoc włochy

Święta Wielkanocne za pasem – rodzice wyczekują momentu wytchnienia od pracy, dzieci odliczają dni do mokrego dyngusa, a dziadkowie i babcie od bladego świtu oblegają sklepy z wyrobami mięsnymi. Zastanawiałeś się jak przebiega okres wielkanocny w innych krajach? Wiesz jakie dania znajdują się na stole Wielkanocnym we Włoszech? Koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Wielkanoc w Grecji

Wielkanoc jest dla Greków, podobnie jak dla Polaków najważniejszym świętem w roku. Popularna pascha – bo tak jest nazywana jest świętem ruchomym. Wielkanoc w Grecji w 2022r. jest wyznaczona na 24 kwietnia, a więc tydzień po naszych świętach. Z okazji świąt dniami wolnymi od pracy w Grecji są poniedziałek i piątek i jest to doskonały czas dla Greków do spędzenia czasu z rodziną.

Wieczorową porą w Wielki Piątek odbywa się długa msza z procesją, jednak najważniejsza msza jest odprawiana w Wielką Sobotę. Po całym dniu postu wszyscy w świątecznych strojach ze świecami w ręku udają się do kościoła na tzw. Anastasi.

Niedziela to czas na biesiadowanie z rodziną. Na rozpalonym do czerwoności grillu znajdują się różnego typu mięsa – baranina, jagnięcina oraz podroby. Oczywiście do tego typu jedzenia muszą być odpowiednie napoje – wino, restina czy zimne piwo umilają konsumpcję.

Wielkanoc we Włoszech

Jeśli chodzi o sprawy religijne to nie ma tutaj większych różnic między nami, a Włochami. Wielkanoc we Włoszech jest poprzedzona 40dniowym postem, a najważniejsza jest Niedziela Wielkanocna. Największą różnicą jest to, że we Włoszech nie ma tradycji święcenia pokarmów, a najważniejszym posiłkiem niedzielnym jest obiad, a nie śniadanie.

 Jak zatem wygląda stół na Wielkanoc w krainie pizzy i makaronów? Najpierw podawany jest rosół z pierożkami cappelletti, a następnie spożywa się danie główne, czyli pieczoną jagnięcinę. Nie może zabraknąć deseru – słodkiej gołębicy, a więc drożdżowej babki z kawałkami skórki pomarańczowej. Całość jest popijana białym winem.

Warto wspomnieć o tradycyjnej włoskiej potrawie wielkanocnej zwanej „wielkanocnym tortem”. Jest to zapiekanka w skład w której wchodzą: chleb namoczony w mleku, jajka, parmezan, buraki, cebula i grzyby.

Wielkanoc w Meksyku

Na koniec przenieśmy się za ocean i zobaczmy jak Wielkanoc jest obchodzona w Meksyku. Meksyk to kraj katolicki – ok. 82% populacji deklaruje to wyznanie. Semana Santa, czyli Wielki Tydzień jest obchodzony od Niedzieli Palmowej, a dzieci mają 2 tygodnie ferii Wielkanoncych.

W Wielki Piątek na ulicach odbywają się procesje drogi krzyżowej, w której biorą udział mężczyźni w strojach żołnierzy Rzymskich i kobiety opłakujące kolejne stacje.

W kuchni meksykańskiej nie ma miejsca na tradycyjne meksykańskie potrawy Wielkanocne, dlatego nie kultywują oni rodzinnych posiłków przy stole. Jako, że wiele osób żyje w biedzie, święta to czas w którym nie obowiązuje post, wręcz przeciwnie każdy powinien najeść i napić się do syta. Królują tortille, burrito, tacos oraz guacamole.

Jakie jeszcze są ciekawostki o Wielkanocy w Meksyku?

W niedzielę meksykanie całymi rodzinami świętują na piaszczystych plażach, gdzie ustawiane są sceny i puszczana jest głośna muzyka. Tłum jest tak wielki, że ciężko znaleźć miejsce.

Dodaj komentarz