Woda jak żyleta. Technologia Waterjet, z którą poszatkujesz nawet diament!

Usługi cięcia wodą

Woda ma wiele zastosowań, jedno z nich może jednak zaskoczyć. Cięcie wodą, zwane również Waterjet lub obróbką hydro-ścierną, jest technologią, której początki sięgają lat 80. XX wieku. Rozwój maszyn CNC umożliwił bowiem wykorzystanie wody, czyli zdawać by się mogło mało solidnego materiału, do przecinania nawet najtwardszych surowców, takich jak diament. Jak to się dzieje?

Podstawą umożliwiającą wykorzystanie wody do obróbki materiałów o różnej grubości i twardości jest prędkość, w jaką zostaje ona wprawiona za pomocą wysokiego ciśnienia oraz dodatek specjalnego ścierniwa, które zwiększa siłę cięcia wody. Strumień, z jakim woda wydobywa się z dyszy maszyny do obróbki hydro-ściernej, pędzi z prędkością ok. 305 m/s. Natomiast dodatek ścierniwa, najczęściej w postaci piasku granatu, pozwala przecinać takie surowce jak drewno, szkło, ceramika, kamień, stal, a nawet diament. Usługi cięcia wodą nie obejmują jednak tylko twardych materiałów. Równie dobrze za ich pomocą można ciąć tworzywa sztuczne takie, jak pianki, żele, kompozyty, laminaty, gumy czy tkaniny.

Usługi cięcia wodą

Przemysłowe zastosowanie technologii cięcia wodą jest olbrzymie. Na dobrą sprawę sprawdza się nawet w obróbce żywności np. mocno zamrożonej czy przy dekoracji ciast. Wydaje się to niemalże absurdalne, jednak obróbka waterjet ma to do siebie, że jest w pełni bezpieczna dla obrabianych przedmiotów i co najważniejsze, bardzo ekologiczna, bo nie zanieczyszcza środowiska.

Cięcie wodą – co i jak tnie woda?

Usługi cięcia wodą należą do jednych z najbardziej precyzyjnych. Wszystko za sprawą braku wysokiego oddziaływania cieplnego, które występuje w przypadku innych metod obróbki i  powoduje odkształcenia ciętych materiałów.  I oczywiście dzięki dużej dokładności samego procesu kształtowania, którą gwarantują nowoczesne obrabiarki CNC, umożliwiające dokonanie cięcia z powtarzalnością oscylującą w granicach do 0,025 mm. W ten sposób unikamy konieczności późniejszej obróbki wykończeniowej gotowego elementu. A co istotne, wyciąć można praktycznie wszystko – nawet elementy 3D.

Gabaryty obrabianych komponentów zależne są od rozmiarów maszyny. Mogą wynosić nawet kilka metrów długości i szerokości oraz kilkanaście lub kilkadziesiąt milimetrów grubości. Z drugiej strony za pomocą cięcia wodnego z powodzeniem można obrabiać małe przedmioty – w tym wycinać otwory o średnicy nawet 1,2 mm.

Uniwersalność metody hydro-ściernego kształtowania i cięcia materiałów przekłada się na jej szerokie zastosowanie. Co ciekawe, elementy cięte wodą można znaleźć nie tylko w stricte przemysłowym użytku. Z usługi cięcia wodą korzystają bowiem również agencje reklamowe, biura projektowe czy architekci wnętrz i krajobrazu.

Dodaj komentarz