Zastosowanie sond hydrostatycznych do pomiaru zabrudzonych cieczy

sonda hydrostatyczna

Sondy hydrostatyczne to urządzenia, które od dłuższego czasu służą jako narzędzia pomiarowe dotyczące badań poziomu wody i innych cieczy. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle i różnych branżach. Wynika to przede wszystkim z ich łatwej obsługi, a także bezbłędnych wyników. Zarówno zbiorniki naturalne jak i sztuczne wypełnione czystą czy też zabrudzoną wodą lub inna cieczą muszą być raz na jakiś czas poddane badaniom stanu czy poziomu tejże cieczy.

Sonda PLC

sonda hydrostatyczna

Specjalnym modelem sondy hydrostatycznej jest sonda PLC, która jest znakomitym rozwiązaniem do mierzenia poziomów zanieczyszczonych cieczy. Przykładami zbiorników z taką cieczą są:

  • oczyszczalnie ścieków
  • przepompownie wody
  • studnie głębinowe
  • otwarte zbiorniki wodne

Zastosowanie odpowiedniej sondy ma na celu zapewnienie możliwości wykonania prawidłowo pomiarów stanu ścieków czy też innej zabrudzonej w jakiś sposób cieczy. Taka sonda hydrostatyczna wyposażona jest w specjalną zawulkanizowaną membranę, która umożliwia sprawne i bezproblemowe działanie urządzenia. Tego typu sonda nadaje się zatem znakomicie do mierzenia poziomu nawet bardzo gęstych cieczy takich jak przykładowe ścieki.

 

Działanie sondy hydrostatycznej

Aby sonda hydrostatyczna mogła prawidłowo działać należy ją opuszczać powoli do zbiornika z daną cieczą po wcześniejszym przymocowaniu do specjalnej linki lub kabla. To właśnie na nich opuszczamy sondę, która powinna dotrzeć, aż do dna zbiornika. Następnie urządzenie zaczyna mierzyć wysokość słupa cieczy, który znajduje się nad nią. Wyposażenie urządzenia w specjalną kapilarę znajdującą się na kablu sondy pozwala utrzymać kontakt z ciśnieniem atmosferycznym. Takie urządzenia stanowią sondy zanurzeniowe, gdyż wykonanie pomiaru jest możliwe dopiero po zetknięciu sondy z dnem, a więcej całkowitym jej zanurzeniu. Pomiary są bardzo dokładne i praktycznie bezbłędne, dlatego jest to rozwiązanie precyzyjne i bardzo dokładne. Ponadto dokonanie pomiaru jest całkiem proste, dlatego sondy hydrostatyczne cieszą się dużym uznaniem i szerokim zastosowaniem.

 

 

 

Dodaj komentarz